Kendinizi zararlı yiyeceklerle ödüllendirmeyin

Hafta içi yaptığınız fazla mesailerin ya da spor salonunda koşu bandı üzerinde harcadığınız zamanın ardından, hafta sonu kendinizi ödüllendirmek istiyor olabilirsiniz. Ancak bunu yapıyorken de akıllı tercihler yapmanız şart.

Beslenme uzmanı Judith Loffhagen, arada sırada ailecek fast food restoranlarına gitmekten ya da eve pizza söylemekten zarar gelmeyeceğini söylüyor ve ekliyor; “Tehlikeli olan şey, bunların alışkanlık haline gelmesi.”

“Eğer çocuklarınıza ödül olarak fast food verirseniz, zihinlerinde son derece sakıncalı bir kalıp yaratmış olursunuz” diyor Loffhagen. “Bir kez bu sağlıksız ‘ödülleri’ vermeye başlarsanız çocuklarınız sonraki seferlerde de aynısını beklemeye başlar. Ödül ile sağlıksız yemeği zihinlerinde birleştirirler.”

Tüketici davranışlarını inceleyen Euromonitor International araştırma şirketinin raporuna göre, geçtiğimiz sene Türkiye’de abur cubur sektörünün cirosunda yüzde 10’luk bir artış yaşandı. Abur cubur seçenekleri arasında pazarın hakimi ise yüzde 37.9’luk bir pay ile patates cipsi.

İngiltere ulusal sağlık servisi web sitesinde ( www.nhs.uk) diyetisyen Azmina Govindji sağlıklı yiyecekleri hayatınızın bir parçası haline getirmemin aslında çok kolay olduğunu söylüyor; “Beslenme düzeniniz tamamen alışkanlıklarınıza bağlıdır. Bir sonraki sefer yemek hazırlıyorken yanına pilav değil sebze koymayı deneyin. Dilerseniz sebzeleri biraz zeytinyağı ve doğru baharatlar lezzetlendirebilirsiniz. Tatlı olarak da elinizin altında meyve bulundurun.”

Ailecek dışarı çıktığınızda yanınızda mutlaka kuru üzüm, badem gibi sağlıklı kuruyemişler bulundurun. Bu şekilde çocuklarınız acıktığı zaman soluğu en yakın hamburgercide almak zorunda kalmazsınız.

Kısacası hayatınıza kolayca adapte edebileceğiniz ufak değişikliklerle, kendinizi ödüllendirmek istediğiniz zaman tek alternatifinizin bir kutu dondurma ya da bir paket cips olmasını önleyebilirsiniz.

Geri