Canderel Klasik

Aspartam, dünyada doksanın üzerinde ülkede, yiyecek ve içeceklerde, şeker yerine şekerin kullanıldığı her yerde kullanılabilen düşük kalorili bir tatlandırıcıdır.

FDA (Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi) Aspartam'ın toz karışımlarda, yiyecek ve içeceklerin tatlandırılmasında ve sofra şekeri olarak kullanımını 1981'de onaylamıştır. 1996'da ise her tür hazır yiyecek ve içecekte (şuruplar, salata sosları vs.) kullanılmasına izin verilmiştir.

Aspartam günümüzün güvenirliği en fazla test edilmiş gıda katkılarından biridir.

Aspartam'ın güvenilirliği Amerika FDA'in yanı sıra Amerika Tıp Derneği gibi önde gelen bağımsız kurumlarca da tasdik edilmiştir.

Aspartam aspartik asit ve fenilalanin adında, proteinlerin yapıtaşı olan iki aminoasit ve az miktarda metanolün bileşiminden oluşur. Aspartik asit ve fenilalaninin aminoasitleri proteinlerin yapıtaşlarıdır ve et, tahıl ve süt ürünleri gibi gündelik gıdalarımızda da bulunmaktadır. Metanol ise hem vücudumuzda doğal olarak bulunur, hem de başta sebze, meyve suları olmak üzere pek çok besin metanol içermektedir.

Aspartam vücutta herhangi bir protein gibi sindirilir. Sindirim sırasında Aspartam temel yapıtaşlarına bölünür ve kana karışır. Ne Aspartam, ne de bu yapıtaşları vücutta normalden daha uzun süre kalmazlar.

Aspartam yalnız başına ısıya dayanaklı bir tatlandırıcı değildir. Ancak Asesulfam-K ile kombinasyonu sayesinde ısıya dayanıklı bir hale gelir. Canderel Spoonful formülündeki Aspartam+Asesulfam-K sayesinde hem fırında hem de ocakta güvenle pişirilebilir.

Amerika'da besinlerin güvenilirliğini sağlamakla yükümlü kurum, FDA, Aspartam'ın diyabetik hastalar, hamile ve emziren kadınlar, çocuklar da dahil olmak üzere toplum kullanımı için güvenli olduğuna onay vermiştir.

Fenülketonüri hastaları Aspartam'dan ve Aspartam gibi fenilalanin içeren proteinlerden kaçınmalıdırlar. Fenülketonüri seyrek rastlanan genetik bir hastalıktır. Fenülketonüri hastaları yaşamları süresince Aspartam ve diğer tüm proteinlerden aldıkları fenülketonuri miktarı konusunda dikkatli olmalıdırlar. Fenülketonüri bebeklerde doğumdan hemen sonra basit bir kan tahlili ile teşhis edilebilir. Bu sebeple Aspartamla tatlandırılmış her tür ürünün üzerinde fenilalanin içerdiğine dair bir uyarı ibaresi yer almaktadır.

FDA (Amerikan Yiyecek ve İaç Dairesi) Aspartam gibi pek çok yiyecek katkı maddesi için ADI (Günlük Kabul Edilebilir Kullanım Miktarı) kavramını geliştirmiştir. ADI hayat boyu her gün kullanımı durumunda tamamıyla güvenli sayılacak maksimum miktarı vermektedir. Aspartam için belirlenen ADI/Günlük kabul edilebilir kullanım miktarı kişinin her kilogramı başına 40 mg.'dır.

Örnek olarak, 18 mg Aspartam içeren Canderel tabletin günlük kabul edilebilir kullanım miktarı, 70 kg. ağırlığında bir yetişkin için 155 tablettir.

Aspartam kullanımı dünyada doksanın üzerinde ülke tarafından onaylanmıştır. İngiltere, Almanya, Japonya gibi belli başlı endüstrileşmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aspartam'ın güvenilirliği FDA'in (Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi) yanı sıra UNFAO (Birleşik Devletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne) bağlı JECFA (Gıda Katkıları Uzman Komisyonu) ve WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından da test edilerek güvenilir bulunmuştur. Avrupa Birliği'nin Bilimsel Gıda Komitesi de Aspartamı gözden geçirerek kullanımını onaylamıştır.

AAPC (Amerikan Pediatristler Akademisi Beslenme Komisyonu) Aspartam'ın hem anne, hem gelişmekte olan bebeği için güvenilir olduğu kararına varmıştır.

Elbette hamilelik süresince beslenmede doktor gözetimi önem taşımaktadır.

www.aspartame.org ve www.aspartame.info/index.html adreslerinden Aspartam ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

ADA (Amerikan Diyabet Cemiyeti) Aspartam'ın şeker yerine kullanılabileceğini ve diyabetik öğün planında yer alabileceğini belirtmiştir.

www.turkdiab.org; www.diabetes.org; www.healthsimple.com siteleri diyabet hastalığına ilişkin ayrıntılı ve yararlı bilgiler içermektedir.

Aspartam'ın kanserojen olması fizyololojik olarak mümkün değildir. Aspartam gastrointestinal sistemde aspartik asit ve fenilalanin gibi alışılagelmiş yapıtaşlarına ayrışır.

Aynı maddeler daha yüksek oranlarda günlük olarak tükettiğimiz et, süt, meyve ve sebzelerde de bulunmaktadır. Aspartamla alınan aminoasitler de vücutta diğer besinlerle alınan aminoasitlerle aynı şekilde işlenir. Aspartam kan dolaşımına girmez. Deney fareleri üzerinde yapılan çalışmalarda güvenilir dozun çok üzerindeki miktarların dahi hayvanlarda beyin veya herhangi çeşit bir tümör oluşumuna yol açmadığı görülmüştür.

Araştırmalar Aspartam ile tatlandırılmış yiyecek ve içeceklerin kilo vermede ve kiloyu kontrol altında tutmada etkili olduğunu göstermiştir. Elbette Aspartam kilo kaybettirme özelliğine sahip bir ilaç değildir. Ancak kalori alımını kontrol altında tutmak isteyenlerin, damak tadından vazgeçmeksizin düşük kalorili yiyecek ve içecekler tüketmelerini sağlar.

www.canderel.net adresine girdiğinizde İngiltere’den Fransa’ya bir çok ülkenin kendi Canderel web sayfalarına ulaşabilirsiniz.