Bel çevrenizin ölçüsünü takip ediyor musunuz?

Formda ve sağlıklı olup olmadığınızı gösteren tek değer tartı üzerinde gördüğünüz kilo değeriniz değil. Bunun dışında yapabileceğiniz diğer pratik bir ölçüm ile kendinizi takip edebilirsiniz.

Bel çevresi ölçümü, karın bölgenizde yağlanma olup olmadığını anlamak için basit bir kontroldür.

Bel çevresinin genişlemesine neden olan, alınan fazla kalorinin yağ olarak vücutta depolanmasıdır. Bel çevresi ölçüsünün normal değerlerin üzerinde olması durumunda hayat kalitesini azaltan kronik hastalıkların görülme riski artar. Bu çok basit ölçümü düzenli aralıklarla yapmanız ve normal değerler üzerinde ise düzeltmek için harekete geçmeniz kendi sağlık durumunuzu kontrol altında tutmak için basit bir yoldur.

Bel çevresi nasıl ölçülür?

 

Doğru ölçüm için bir mezura ihtiyacınız olan tek gereç. Sabah yemek öncesi ölçüm yapmanız daha sağlıklı sonuç verecektir

  • Ayna karşısında ayaklarınızı omuz genişliğinde açın, dik durun.
  • Mezurayı kalça kemiğinin yan en üst kenarları hizasından göbek deliği üzerinde birleştirin ve okuduğunuz değeri not edin.
  • Göbeğinizi içeri çekmeyin, normal nefes alın ve mezurayı çok sıkmayın.

 

Kilo fazlalığı ve obezite tanısı için kullanılan bel çevresi ölçümü her toplum için farklıdır.

Ülkemizde kullanılması önerilen bel çevresi değerleri şu şekildedir:

Sağlıklı bir yaşam için Dünya Sağlık Örgütü yeterince sebze meyve yemeyi, yağ, şeker ve tuz alımını azaltmayı, egzersiz yapmayı önerir.

Bel çevrenizi ölçtünüz ve sonuç istenilen değerlerin üzerinde çıktı ☹ O halde sağlıklı bir yaşam için yapılması gerekenleri hatırlayıp, bunlara göre yaşam ve beslenme şeklinizi gözden geçirmelisiniz. Şekeri azaltma konusunda Canderel’in hem toz hem de tablet formları size yardımcı olmak için hazır. 

Şekeri azaltamıyor, şeker tadından vazgeçemiyorsanız formda kalmanın en tatlı yolu Canderel’li tariflere Mutfakta Canderel bölümünden göz atabilirsiniz.

Referanslar:

  1. https://www.heartfoundation.org.au/your-heart/know-your-risks/healthy-weight/waist-measurement
  2. TEMD Obezite, Lipid Metabolizması, Hipertansiyon Çalışma Grubu. OBEZİTE TANI ve TEDAVİ KILAVUZU-2018.
  3. http://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/nutrition/a-healthy-lifestyle