Sıkça SOrulan Sorular

canderel® klasik

Aspartam, dünyada doksanın üzerinde ülkede, yiyecek ve içeceklerde, şeker yerine şekerin kullanıldığı her yerde kullanılabilen düşük kalorili bir tatlandırıcıdır.

FDA (Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi) Aspartam’ın toz karışımlarda, yiyecek ve içeceklerin tatlandırılmasında ve sofra şekeri olarak kullanımını 1981’de onaylamıştır. 1996’da ise her tür hazır yiyecek ve içecekte (şuruplar, salata sosları vs.) kullanılmasına izin verilmiştir.

Aspartam günümüzün güvenirliği en fazla test edilmiş gıda katkılarından biridir.

Aspartam’ın güvenilirliği Amerika FDA’in yanı sıra Amerika Tıp Derneği gibi önde gelen bağımsız kurumlarca da tasdik edilmiştir.

Aspartam aspartik asit ve fenilalanin adında, proteinlerin yapıtaşı olan iki aminoasit ve az miktarda metanolün bileşiminden oluşur. Aspartik asit ve fenilalaninin aminoasitleri proteinlerin yapıtaşlarıdır ve et, tahıl ve süt ürünleri gibi gündelik gıdalarımızda da bulunmaktadır. Metanol ise hem vücudumuzda doğal olarak bulunur, hem de başta sebze, meyve suları olmak üzere pek çok besin metanol içermektedir.

Aspartam vücutta herhangi bir protein gibi sindirilir. Sindirim sırasında Aspartam temel yapıtaşlarına bölünür ve kana karışır. Ne Aspartam, ne de bu yapıtaşları vücutta normalden daha uzun süre kalmazlar.

Aspartam yalnız başına ısıya dayanaklı bir tatlandırıcı değildir. Ancak Asesulfam-K ile kombinasyonu sayesinde ısıya dayanıklı bir hale gelir. Canderel Spoonful formülündeki Aspartam+Asesulfam-K sayesinde hem fırında hem de ocakta güvenle pişirilebilir.

Amerika’da besinlerin güvenilirliğini sağlamakla yükümlü kurum, FDA, Aspartam’ın diyabetik hastalar, hamile ve emziren kadınlar, çocuklar da dahil olmak üzere toplum kullanımı için güvenli olduğuna onay vermiştir.

Fenülketonüri hastaları Aspartam’dan ve Aspartam gibi fenilalanin içeren proteinlerden kaçınmalıdırlar. Fenülketonüri seyrek rastlanan genetik bir hastalıktır. Fenülketonüri hastaları yaşamları süresince Aspartam ve diğer tüm proteinlerden aldıkları fenülketonuri miktarı konusunda dikkatli olmalıdırlar. Fenülketonüri bebeklerde doğumdan hemen sonra basit bir kan tahlili ile teşhis edilebilir. Bu sebeple Aspartamla tatlandırılmış her tür ürünün üzerinde fenilalanin içerdiğine dair bir uyarı ibaresi yer almaktadır.

FDA (Amerikan Yiyecek ve İaç Dairesi) Aspartam gibi pek çok yiyecek katkı maddesi için ADI (Günlük Kabul Edilebilir Kullanım Miktarı) kavramını geliştirmiştir. ADI hayat boyu her gün kullanımı durumunda tamamıyla güvenli sayılacak maksimum miktarı vermektedir. Aspartam için belirlenen ADI/Günlük kabul edilebilir kullanım miktarı kişinin her kilogramı başına 40 mg.’dır.

Örnek olarak, 18 mg Aspartam içeren Canderel tabletin günlük kabul edilebilir kullanım miktarı, 70 kg. ağırlığında bir yetişkin için 155 tablettir.

Aspartam kullanımı dünyada doksanın üzerinde ülke tarafından onaylanmıştır. İngiltere, Almanya, Japonya gibi belli başlı endüstrileşmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aspartam’ın güvenilirliği FDA’in (Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi) yanı sıra UNFAO (Birleşik Devletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne) bağlı JECFA (Gıda Katkıları Uzman Komisyonu) ve WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından da test edilerek güvenilir bulunmuştur. Avrupa Birliği’nin Bilimsel Gıda Komitesi de Aspartamı gözden geçirerek kullanımını onaylamıştır.

AAPC (Amerikan Pediatristler Akademisi Beslenme Komisyonu) Aspartam’ın hem anne, hem gelişmekte olan bebeği için güvenilir olduğu kararına varmıştır.

Elbette hamilelik süresince beslenmede doktor gözetimi önem taşımaktadır.

www.aspartame.org ve www.aspartame.info/index.html adreslerinden Aspartam ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

ADA (Amerikan Diyabet Cemiyeti) Aspartam’ın şeker yerine kullanılabileceğini ve diyabetik öğün planında yer alabileceğini belirtmiştir.

www.turkdiab.org; www.diabetes.org; www.healthsimple.com siteleri diyabet hastalığına ilişkin ayrıntılı ve yararlı bilgiler içermektedir.

Aspartam’ın kanserojen olması fizyololojik olarak mümkün değildir. Aspartam gastrointestinal sistemde aspartik asit ve fenilalanin gibi alışılagelmiş yapıtaşlarına ayrışır.

Aynı maddeler daha yüksek oranlarda günlük olarak tükettiğimiz et, süt, meyve ve sebzelerde de bulunmaktadır. Aspartamla alınan aminoasitler de vücutta diğer besinlerle alınan aminoasitlerle aynı şekilde işlenir. Aspartam kan dolaşımına girmez. Deney fareleri üzerinde yapılan çalışmalarda güvenilir dozun çok üzerindeki miktarların dahi hayvanlarda beyin veya herhangi çeşit bir tümör oluşumuna yol açmadığı görülmüştür.

Araştırmalar Aspartam ile tatlandırılmış yiyecek ve içeceklerin kilo vermede ve kiloyu kontrol altında tutmada etkili olduğunu göstermiştir. Elbette Aspartam kilo kaybettirme özelliğine sahip bir ilaç değildir. Ancak kalori alımını kontrol altında tutmak isteyenlerin, damak tadından vazgeçmeksizin düşük kalorili yiyecek ve içecekler tüketmelerini sağlar.

www.canderel.net adresine girdiğinizde İngiltere’den Fransa’ya bir çok ülkenin kendi Canderel web sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Canderel® Green

Bitkisel tatlandırıcı Canderel Green’in etken maddesi Güney Amerika’da yetişen Stevia Rebaudiana bitkisinin içindeki doğal bir öz olan Reb A (Rebauduiosid A)’dır. Şekerden 300 kat daha tatlı olan bu öz, Canderel Green’e hacim kazandırmak için başka doğal maddelerle karıştırılır.

Stevia Rebaudiana, Paraguay ve Brezilya’nın bazı kısımlarında doğal olarak yetişen küçük çalı türünde bir bitkidir ve Krizantem ailesinin bir üyesidir. Güney Amerika’da yüzyıllardır tatlandırıcı olarak kullanılmıştır.

Stevia bitkisinden birçok doğal madde çıkarılabilir; bunlardan en tatlı ve en saf olan öz Reb A, bitkisel tatlandırıcı Canderel Green’in etken maddesidir.

Doğal tatlandırıcı olarak kullanılmasının yanı sıra, Reb A özleri çay, meşrubat, meyve suyu, yoğurt, kahvaltılık gevrek ve salata sosu gibi birçok gıdayı tatlandırmak için de kullanılabilir.

Paraguay yerlileri, kendi dillerinde tatlı yeşillik anlamına gelen “Ka’a He’e” olarak adlandırdıkları Stevia bitkisini başta kendi geleneksel içecekleri “Yerba Mate” olmak üzere pek çok yiyecek ve içecekte yüzyıllardır kullanıyorlar.

İlk kez 1889 yılında botanik uzmanı Antonio Bertoni, bitkinin tatlandırıcı olarak kullanımını gözlemlemiş ve bir süre sonra yapraklarından ilk kez tatlı madde çıkaran Paraguaylı kimyager Dr. O. Rebaudi’nin anısına bu bitkiye Stevia Rebaudiana adını vermiştir. Stevia bitkisi, Kasım 2012’de Paraguay Cumhurbaşkanlığı tarafından “genetik miras” olarak ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Stevia özleri normal şekerden 300 kat daha tatlı olduğu ve kalori ve karbonhidrat içermediği için kalori alımına dikkat edenler veya beslenme şeklinde şeker miktarını azaltmak isteyenler için şekere doğal bir alternatiftir.

Stevia ile ilgili daha detaylı bilgiye Global Stevia Enstitüsü sayfasından (www.globalsteviainstitute.com) ulaşabilirsiniz.

Evet. Bitkisel tatlandırıcı Canderel Green tüketimi kandaki glikoz seviyelerini değiştirmez ve insülin salgılanmasına neden olmaz. Böylece diyabet hastaları bitkisel tatlandırıcı Canderel Green’i kullanarak, şeker tadından mahrum kalmadan günlük diyetlerinde esneklik ve çeşitlilik yaratma şansına sahip olurlar.

Bitkisel tatlandırıcı Canderel Green, günlük beslenme düzeninde şekerin zararlarından ve yol açtığı aşırı kalorilerden uzak durulmasını sağlayarak sağlıklı beslenmeye katkıda bulunur.

Reb A’nın (Canderel Green’in etken maddesi) insan tüketiminde güvenilir olduğu, titiz bir şekilde gerçekleştirilen 85’ten fazla bağımsız bilimsel araştırma ile kanıtlanmıştır. Amerika Gıda ve İlaç Kurumu ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün Uzman Gıda Katkı Maddeleri Komitesi (JECFA) Reb A tüketmenin güvenli olduğunu kabul etmiştir.

Bitkisel tatlandırıcı Canderel Green gluten içermez. Buğday, arpa, çavdar veya yulaf içermez.

Bitkisel tatlandırıcı Canderel Green lif içermez.

Bitkisel tatlandırıcı Canderel Green, şekerin zararlarından kaçınıp yol açtığı aşırı kalorilerden de uzak durmak isteyen herkes için sağlıklı bir alternatiftir. Diyabetikler ve vejetaryenler tarafından da güvenle kullanılır.

Yapay tatlandırıcılar (Aspartam, Sakarin, Sukraloz) laboratuvar ortamında birtakım kimyasal süreçler sonucunda elde edilir. Doğal tatlandırıcı Stevia bitkisi ise %100 doğaldır.

Rebaudiosid A veya genel olarak bilinen adıyla Reb A, Stevia yaprağındaki tüm doğal özler arasında en tatlı olan özdür. Reb A şekere oranla 300 kat daha tatlı olduğu için çok az bir parçası bile kalorisiz şeker tadını uzun süre verir.

Evet, Reb A stevia bitkisinin doğal bir özüdür. Stevia bitkisi yapraklarının doğal yollarla ayrıştırılmasından elde edilen Reb A hiçbir şekilde yapısal olarak değiştirilmez.

Stevia yaprakları güneş altında kurutulur. Kurutulan stevia yaprakları özel tanklara alınarak suyla işlenir. Stevia yapraklarından çıkan doğal özler üstte kalır sonrasında yerçekimiyle aşağı sürüklenir ve ikinci bir tank tarafından süzülür. Bir sonraki aşamada yağ formuna getirilir. RebA doğal reçine içeren bir işlemle renk ve mineral tuzlardan arındırılır. Son olarak RebA yoğunlaştırma ve buharlaştırma süreçlerinden geçirilerek süzülür ve spreyli bir basınç sistemi yardımıyla kurutularak elde edilir.

Öncelikle Reb A, kalın bağırsaktaki mikroorganizmalar tarafından steviosid olarak metabolize edilir ve ardından steviole dönüştürülür ve bir glikoz molekülü salgılar. Salgılanan glikoz molekülü kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından kullanılır ancak emilmez. İnsan sindirim sistemi üzerine yapılan bir çalışma, insan dışkısı gözlemlendiğinde steviolün stevia metabolizmasının son ürünü olduğunu ve dolayısıyla steviolün yüksek veya düşük konsantrasyonlarda değişmediğini göstermiştir.

Stabilite, bozulabilir ürünler, metabolizma ve toksikoloji hakkındaki mevcut tüm veriler dikkate alındığında 2010 yılında Avrupa Gıda Sağlığı Yetkili Makamı’nın Gıda Katkı Maddeleri ve Besin Kaynakları Paneli Reb A için Günlük Kabul Edilebilir Alım Miktarı’nı vücut ağırlığına göre günde 12mg/kg olduğunu ifade etmiştir. Ortalama 70 kg bir kişi günde 75 tablete kadar Canderel Green Tablet kullanabilir.

Olası besin kullanımının çok daha yüksek konsantrasyonlarında bile Reb A’nın bilinen olumsuz bir etkisi yoktur.

Evet. Reb A hamile ve emziren kadınlar tarafından güvenle tüketilebilir. Reb A test edilmiş ve üreme veya gelişim üzerinde hiçbir etkisi bulunamamıştır.

Reb A’nın ilaçlarla etkileşime girdiğini gösteren herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Şu ana kadar insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda herhangi bir etkileşim bildirilmemiştir.

Reb A, diğer gıdalardan düzgün büyüme ve gelişmeyi sürdürecek yeterli kaloriyi aldıkları sürece çocuklar tarafından güvenle kullanılabilir. Bilimsel kanıtlar çocukların Reb A’yı güvenle kullanabileceğini destekler.